logo

Rozhovor pro Fightnews: Mentální příprava v bojových sportech

 

"O ambiciózním projektu Sport hlavou, jsme si povídali s jeho spoluzakladatelem Jakubem Hyspeckým."

O čem Sport hlavou je?

Jedná se o projekt, který by měl začlenit mentální přípravu sportovců, trenérů, činovníků klubů a týmů v ČR do své komplexní přípravy. Jde nám v první řadě o to, aby se lidé, kteří se v této zemi v oblasti sportu pohybují, naučili vnímat tento způsob přípravy jako naprosto neodmyslitelný. Spolupracujeme s profesionálními sportovci, agenty a trenéry. Jsem rád, že se nám podařilo dohodnout spolupráci s celou škálou osobností českého sportu. Já sám funguji se sportovci spíše v kamarádské rovině. Ve své profesi se jim starám o zajištění kariéry v případě úrazu či zranění, spolupracuji pak hlavně s mládežnickými reprezentanty z oblasti hokeje a fotbalu. Zde jsem si všiml, že spousta z těchto kluků je bez osobních plánů a priorit, bez disciplíny a životních cílů. Dalším problémem je, že většině z nich chybí pokora. Myslí si, že jsou už stoprocentně hotoví sportovci a že je v jejich kariéře nemůže nic zastavit, těmto talentům právě naopak poté stačí jeden jediný přešlap a celá kariéra se jim rázem hroutí. Právě díky těmto sportovcům, se kterými se stýkám, jsme se rozhodli zapracovat na projektu Sport hlavou.

Co je vaším cílem?

Naším cílem, je popularizace a začlenění mentální přípravy sportovců  již od mládežnických klubů a spolků. V porovnání se zahraničím, nám tak trochu ujel vlak. Třeba v Kanadě USA, Švýcarsku, Něměcku nebo v severských zemích, je tento aspekt standartní součastí komplexní přípravy běžně již od 15ti let věku sportovců. Naštěstí, si důležitost této přípravy začiná uvědomovat čím dál více trenérů i samotných sportovců a situace se tak i u nás zlepšuje.

Jakým způsobem se sportovci pracujete?

V prvé řadě musím říct, že nepracujeme pouze se sportovci, ale i trenéry, manažery klubů a týmů, ale i s rodiči sportujících dětí a mládeže. Pro trenéry pořádáme sebezkušnostní semináře, na kterých se snažíme předat maximum z toho co víme a umíme. S rodiči je to pak většinou o představení projektu a způsobu práce, vysvětlení užitečnosti tohoto typu přípravy, o tom jak vytvořit skutečně podporující zázemí pro děti a mladé sportovce, a někdy i o mediaci mezi nimi a trenéry. Se samotnými sportovci pak pracujeme skupinově nebo individuálně, podle aktuálních a individuálních potřeb každého z nich.

Jaká témata řešíte nejčastěji?

Obecně se dá říct, že řešíme vliv psychiky na sportovní výkon. Prakticky napříč všemi sporty řešíme nejčastěji nervozitu před výkonem, komunikaci v týmu, specifika způsobu práce s mládeží a (ne)talenty, motivaci, trému, disciplínu, zvýšení výkonnosti, strach z prohry, návrat po zranění, tlak médií a fanoušků (nebo rodičů) a sladění kariéry s osobním životem.

Jak je to u bojových sportů?

Plnokontaktní bojové sporty patří mezi sporty s nejvyšší psychickou zátěží vůbec. Poslední světové studie uvádí, že trénink je až z 90 % o kondiční a technické přípravě a z 10 % o psychické. V samotném zápase je to přesně naopak – psychika v něm hraje hlavní roli. Kdo někdy nastoupil do zápasu jistě ví o čem mluvím. Mentální kouče nebo sportovní psychology využívají ve své přípravě například i MMA světové špičky Anderson Silva, Rich Franklin nebo Georges St. Pierre.

A co čeští bojovníci?

Bojovníci jsou obecně velmi specifičtí v tom, že jsou často příliš hrdí na to, aby si připustili, že by se i jim tento způsob přípravy mohl hodit. Jsou také zvyklí spoléhat se pouze sami na sebe. Pokud ale přijdou a my s nimi pracujeme, dosahují pak velkých posunů a skvělých výsledků. Je to asi jako obecně ve sportovní přípravě. Ten kdo si myslí, že už vše umí, zná a je nejlepší, nemůže mít žádný progres a prakticky skončil právě v tomto bodě. Sám se rozhodl, že se nechce dále posouvat, rozvíjet a růst.

Jak je to třeba s předzápasovou motivací? Mohl bys na závěr poradit jak na ni?

To se od stolu takhle úplně říct nedá. Každý z nás je jedinečný, na každého platí něco jiného. Někdo je nervozní méně někdo více, někoho stresuje dav fanoušků, někdo si ho naopak užívá a vysloveně ho potřebuje. Někdo si rád pustí oblíbenou muziku při stínování, někomu funguje imaginace, někdo potřebuje klid na soustředění, někoho zase skvělě nakopne motivační reč jeho trenéra. Obecně ale platí, že je důležité naučit se fungovat v přítomném okamžiku, maximálně eliminovat rušivé elementy a plně se soustředit na samotný výkon. Neřešit co bylo před tím nebo co bude potom, ale to co je právě teď. A to často není úplně jednoduché. To platí i pro tréninky. V samotném boji to není jen o tom, jak ho psychicky ustát, ale také o tom jak psychicky rozložit soupeře a vnutit mu svoji hru. S tímto strategickým faktorem umí skvěle pracovat např. Anderson Silva, Nick Diaz nebo především stoupající irská hvězda McGregor, ale abych se vrátil k motivaci. Najít skutečnou vnitřní motivaci je často jedním z témat, se kterými u sportovců pracujeme.

Publikováno 11.11.2011 v sekci Média